Zemes pirkšana

Kas būtu jāzin pērkot zemi? Kā var noskaidrot vai pērkamais gabals der apbūvei? Vai zemes gabalam ir apgrūtinājums (vai kā viņš tur saucas-ja ieķīlāts vai ja teiksim izrādās, ka tur kādi senkapi utt.) Ar kādām papildus izmaksām jārēķinās? Varbūt kāds var izstāstīt vai kādu labu adresi pateikt kur to visu var atrast?

izshautais_rieksts (2010-07-16 16:19)      par ķīlām apskaties zemesgramata.lv atrod pēc kadastra numura. ar karti var apmaksāt
vai var būvēt, to vietējā būvvaldē pateiks. paņem zemes robežu plānu un aizej turp pieņemšanas laikos. vai piezvani

wolands (2010-07-16 16:36)      Bez augstākminētā es aprunātos arī jaunajiem kaimiņiem. Tie bieži izstāsta lietos, ko neviena būvvalde nepastāstītu ... :D:D:D

Skaidrite_Leeninna (2010-07-16 16:37)      Attiecībā par senkapiem (citiem kultūras pieminekļiem) var interesēties Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Caur Google var atrast arī sarakstu ar aizsargājamiem kultūras pieminekļiem - ir dažādi statusi, attiecīgi dažādi apgrūtinājumi. Definējumi jāskatās likumā.

art_deco (2010-07-16 16:43)      Jurists varētu noskaidrot visu par apgrūtinājumiem.

violinn (2010-07-16 17:10)      Vietējās nozīmes pašvaldībā. Par zemes gabala statusu.

Skaidrite_Leeninna (2010-07-16 17:38)      violinn > ne vienmēr tā būs. Iepriekš komentēju par konkrētu gadījumu, kur nekustamais īpašums bija zemes reformas gaitā atgūts, jau vairākus gadus reģistrēts Z/gr. (bez apgrūtinājumiem), kad pēkšņi pienāca vēstule no Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas...
Savukārt, tiesiskais regulējums paredz nek.īp. īpašniekiem, kuru īpašumi atrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, saņemt kompensāciju. Konkrēti, uz kuriem īpašumiem tas attiecas - atkal palīdzēs Google.

joens (2010-07-16 18:37)      Par apgrūtinājumiem un citiem z/g datiem var elementāri nopirkt ZG internetā, to jau augstāk uzrakstīja. Kaut kāda informācija (par maksu) tagad ir pieejama arī VZD lapā (ar ZG dublējas tikai daļa informācijas), diemžēl, ne visa, tāpēc produktīvi būs aizstaigāt līdz vietējai VZD nodaļai.

Par z/g statusu (aramzeme, mežs, apbūves zeme utt.) zinās pateikt vietējā pašvaldībā zemes ierīkotājs un būvvalde. Būvvalde var kaut ko zināt par citiem apgrūtinājumiem (pieminekļi un tā) vai kāds cits vietējās pašvaldības specs (tagad gan jauno novadu dēļ var gadīties nezinīši, kaut līdz šim pieredze, ka palikuši tie paši vecie zinošie, tik citā kulītē).

Nianšu var būt kaudzēm, var nebūt nemaz. Par nodokļiem arī vietējā pašvaldībā jautāt.

_Martini_ (2010-07-16 18:53)    1 Notārs ir fufelis, salīdzinājumā ar zemesgabala un apbūves izmaksām. Nu - Ls50 - 100.

100% jāiet uz pašvaldību. Tur pasūti oficiālu (!) izziņu par z.gabala izmantošanu un apgrūtinājumiem. T.sk. aizsargjoslas, servitūti, dabas liegumi un mikroliegumi utt. Servitūts nav nekas brismīgs, ja vien tas nešķērso zemesgabalu tieši pa vidu. Atļautā izmantošana ir būtiska - ja nopirksi dabas vai lauksaimniecības teritoriju (pēc novada vai pilsētas attīstības plāna), tad dabas teritorijā tu drīksti ierīkot parku, lauksaimniecības teritorijā - audzēt miežus, rudzus vai cukurbietes pēc izvēles. Pasarg dies - celt dzīvojamo ēku. Varbūt tur paredzēts būvēt ceļu - tad pašvaldība no tevis atpirks to zemi. Par ZEMU cenu. Pamatojoties uz savām likumīgajām tiesībām. Tas attiecas arī uz jau apbūvētu zemesgabalu.

Ja gribi rakt dziļāk - aizej uz VKPAI, apjautājies, vai nav kultūras piemineklis. Apskaties, vai tuvumā nav kāds nacionālais parks - aizej uz tā administrāciju (Ķemeru nacionālais parks ir psihopāti, drošvien, ka citi arī), arī tur paprasi oficiālu izziņu, ka pašvaldības rakstītais (nevis teiktais - mutvārdus tiesā grūtāk pierādīt) atbilst patiesībai.
Vēl noteikti painteresējies par inženiertīkliem - ūdens urbums ar sūkni maksās ap 5000 Ls, vietējā kanalizācija arī pāris tūkst. Piebraucamais ceļš arī nenāks par sīknaudu. Ja nav pat elektrības - painteresējies Latvenergo - cik tas izmaksās... Tici man - ja lēti - tad iepriekšējais saimnieks ir muļķis, ka pats neievilka, un tas ir iemesls nokaulēt cenu. Gāzes apgāde, protams, ir patīkams bonuss.

Tad varēsi sākt domāt par juristiem, notāriem, pirkšanu utt.

violinn (2010-07-16 19:07)      Cik es zinu, tad šādu izziņu izsniedz tikai zemes īpašniekam.
Pie Martini teiktā varu piebilst, ka tajā paša būvvaldē/pašvaldībā vari painteresēties, kas tur apkārt plānots.Vismaz, es tā darīju.
Bet, par tiem pēkšņajiem paziņojumiem arī esmu dzirdējusi, no tiem neviens nav pasargāts. Bija gadījums, kad atrada viena aizsargājamā, retā putna ligzdu, un viss. Visas izziņas nederīgas, neko tur vairs neatļāva ne būvēt ne darīt.

Dzhokonda (2010-07-16 21:23)      Apgrūtinājumi, ķilas uc. informācija pieejama Zemesgrāmatu izrakstā, zinot kadastra Nr., to var pasūtīt elektroniski un apmaksāt no bankas konta. Par būvnormatīviem uz attiecīgā zemes gabala infomāciju izziņas veidā izsniedz pagasta pašvaldība- Jāizņem izziņa par zemes lietošanas mērķi-tur uzrāda atļauto stāvu skaitu un apbūves blīvumu %....vai arī paziņo, ka būvēt aizliegst-šo izziņu gan izsniedz tikai zemes īpašniekam personīgi, tā kā pircējs no īpašnieka šo izziņu var pieprasīt.
Joki sākas tad, ja īpašums ir domājamās daļās sadalīts vairākiem līdzīpašniekiem, bet tas jau ir cits stāsts.....:))

_Antuanete_ (2010-07-16 22:40)      Precizēšu, ka izziņa par zemes gabala lietošanas mērķi ir viens, bet papildus jāskatās arī teritorijas plānojums (tas ir dokuments, pēc kura vadās būvvaldē) - ja zemes gabalam pašlaik mērķis ir l/s zeme, bet teritorijas plānojumā paredzēta, piemēram, mazstāvu apbūve, tad lietošanas mērķis mainīsies tikai brīdī, kad ar šo zemes gabalu notiks kāds darījums, respektīvi, tu viņu nopirksi.
Teritorijas plānojumos ir arī lielākās aizsargjoslas un citi apgrūtinājumi; daudzam pašvaldībām TP var atrast internetā.
Btw, ja teritorijas plānojumā atļautā izmantošana ir, piemēram, l/s zeme, tas nenozīmē, ka nevar būvēt dzīvojamo ēku - katrai izmantošanai ir atļautās papildizmantošanas, kas daudzos gadījumos iever arī dzīvojamo ēku būvniecību.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu