Dzimtas sakņu meklēšana
Vai kāds reiz ir sācis dzimtas sakņu meklēšanu praktiski no nulles? Un kā veicās? Mani interesē, kas bija mani vecvecāki, bet neviens to vairs nevar izstāstīt. Atradu netā, kurā vietā ir dzimis viens no vectēva brāļiem. Turpat blakus ir viena kara laikā nopostīta baznīca, kurā, visticamāk, viņš būtu kristīts. Tik tālu būtu. Ko tālāk? Ja baznīca nedarbojas, kam jautāt, vai nav saglabājušās kādas baznīcas ierakstu grāmatas? Un vispār: ar kādu attieksmi varētu saskarties? Cik pretimnākoši, pēc jūsu novērojumiem, mēdz būt cilvēki, ka uzrodas kāds, kas meklē vairāk par 100 gadiem vecus datus?puuuka Nezinu,vai tagad ir vai nav,bet kādreiz Jēkabpilī bija arhīvs,kur varēja dabūt visa veida info par cilvēkiem,bet tagad nezinu,varbūt kāds Jēkabpilietis var ko pateikt.
shining
http://www.arhivi.lv/index.php?&927 .. šobrīd gan radurakstu serveris ir oflainā, bet visvienkāršākais ir sākt ar turieni nepametot ērto birojkrēslu. Vēl daudz ko noderīgu šajā ziņā var atrast periodika.lv, un LNB.
Ir arī savas lietas entuziasti, kas var palīdzēt prieka pēc, un ir nolīgstamie profesionālie sakņu meklētāji - tur jau konkrēts dīls.
JurisK 2 Draudžu baznīcas grāmatu ieraksti ir netā atrodami, vismaz manu senču dzīvesvietu. Diezgan pinķerīgi urķēties cauri tām grāmatām, rokrakstā rakstītām. Apnika, ta ij neatradu, kas bija manas vecmammas un vecpapa vecāki:( Būtu lielāka pacietiba - gan jau atrastu. Lai gan - parastam cilvēkam dzimtas koks ir mežs, nevis koks:) Un tas ir labi - mazāka iespēja, ka senči bijuši deģenerāti.
neratni_stasti Liels paldies! Ar šīm idejām man tuvākajam laikam pietiks, ko rakt :)
concord Baznīcu grāmatas, centrālais arhīvs,līdzcilvēku stāsti... Varbūt arī Nac.bibliotēkā kkas var būt... Viegli katrā gadījumā tas nav !
DanaL Kad meklēju sava vecvectēva un vecvecmammas datus, - vajadzēja kapakmenim - tad vietējā dzimtsarakstu nodaļā man ļoti atsaucīgi cilvēki ļoti ātri atrada miršanas datumu (pagājušā gadsmita piecdesmitajos gados). Un tajā kartītē vēl bija rakstīts "miris/-usi 75.gadu vecumā". Zinājām aptuvenu dzimšanas vietu un vienam no viņiem baznīcas grāmatā atradām dzimšanas reģistrācijas datus. Par otru datus nedabūjām. Tāpēc uz kapakmens ir tikai gadi.
Paula6 4 Veidojot dzimtas koku, vispirms ir jāsameklē visas iespējamās ziņas no radiem (dokumenti, foto, dzimšanas vietu, laulāšanās vietu ziņas, arī kurā baznīcā laulājušies, kaut vai mutiski), tad ir jādodas uz reģionālajiem arhīviem un tikai pēc jau uz Valsts arhīvu vai dzimšanu un laulību reģistrācijas arhīvu. Ir jāzin pagasta vai ciema nosaukums, vārds un uzvārds, jo tāpat bez kādas norādes arhīvā būs grūti sameklēt datus..darbinieki tur ir atsaucīgi, bet jārēķinās ka tas ātri nebūs. Savu dzimtas koku sastādījām ar dokumentiem un foto līdz pat 17.gs., tas bij ļoti interesanti un pamācoši...pat viena otra ģimenes locekļu rokraksts sakrita ar senču rokrakstu un raksturu. Tas darbs ir tā vērts...īpaši jaunākajai paaudzei. Labu veiksmi!
Ievinjata Pamēģini arī Geni.com. Tur daudz latviešu uzvārdu. Pašlaik pētu kādas kundzes radus un šajā lapā viņas ne visai parastais latviešu uzvārds un dzimtas koks veidots ar vismaz 3 personu līdzdalību. Kāds aprakstījis precīzāk, kāds ne tik. Tas atkarībā no dzimtas saikņu līnijām un stipruma. Arī savu koku sāku veidot. Patīkami, ka to iespējams attēlot arī grafiski.
neratni_stasti Geni.com neatradu nevienu, kas attiektos uz manu dzimtu. Turklāt uzvārds ir tik izplatīts, ka pat vienā gadā dzimuši vārda un uzvārda brāļi trāpās ar pilnīgi neskaidru izcelsmi.
Kontiki
Visreālāk ir meklēt Raduraksti mājas lapā: http://www.lvva-raduraksti.lv/lv.html. Diemžēl tās serveris jau kādu brīdi nedarbojas....
Vēl derīgu informāciju var atrast Ciltskoki mājas lapā: http://www.ciltskoki.lv/.
Vienīgi gan tomēr vajadzētu zināt konkrētā senča vārdu, uzvārdu, tēva vārdu, draudzi, kurā dzimis cilvēks, kā arī vismaz aptuvenu dzimšanas gadu. Jārēķinās, ka tajā laikā uzvārda rakstība var atšķirties no tās, kāda tā ir šajos laikos!
peleks No teeva puses zinu visus lidz vecvectevam, no mates puses personigi esmu redzejis vecvecmaati, lai vieglas smiltis, un vina izstastija par parejiem saviem braljiem, masaam, maati, vecomaati, kas bij peedeejaa lielvardes barona personiigaa pavaare:))
Polus
1
Ļoti labs avots ir jau minētais http://www.lvva-raduraksti.lv/. Ja tev ir pieturas punkts - konkrētas konfesijas baznīca, kurā meklējamie varētu būt kristīti-, tad darbs ir vēl vienkāršāks - pacietīgi jāiet cauri konkrētās baznīcas grāmatām. Tiesa, dažādām baznīcām pieejamais laika periods ļoti atšķiras, turklāt daudzas no grāmatām ir rakstītas kaitinoši nesalasāmā drukā. (No pieredzes - mokoši tas ir līdz brīdim, kad atrodi pirmo meklēto ierakstu...pēc tam jau iestājas azarts, un rezultāti neliek vilties)
Man par radiem izdevās atrast arī Ulmaņlaiku avīzes rakstu iekš www.periodika.lv
P.S. Praktisks ieteikums - visus ierakstus (dzimušos, mirušos, laulības), kuri kaut teorētiski varētu būt saistīti ar tavu dzimtu (t.sk. no citām tuvākā apriņķa baznīcām), caur Paintu iekopē Word failā, pievienojot atsauci uz konkrētu gadu un grāmatas lapu. Kad gana daudz būs izskatīts un atrasts, tas krietni atvieglos visu posmu savienošanu.
neratni_stasti Paldies par ieteikumiem! Izskatīju ciltsrakstus - tieši par to reģionu, kurā dzīvoja manējie, datu netā nav :D Savukārt otro lapu sola atdzīvināt ar nākamo nedēļu. Gaidīšu ar nepacietību.
Dugass
Es savējos atradu līdz 1850 gadam. Tajā pašā raduraksti.lv
Bet nu baigā lasīšana un pētīšana. Ieraksti bieži bija traģiski nesalasāmā rokrakstā.
aivarsv Pamegini Riga,Slokas 28 arhivs,tas var palidzet.