Kāpēc radusies Līgo nobīde?
Kad ir atradis izskaidrojumu tam, kāpēc mēs tagad Līgo un Jāņus svinam nevis gada visīsakajā naktī (kas bija no pirmdienas uz otrdienu) kā mūsu senči, bet ar pāris dienu nobīdi?vasaras_romaanam 1 14 Baznīca pievilka pie saviem svētkiem, jo saprata, ka nespēs iznīdēt.
neko 1 2 Tāpēc ka gregoriāņu kalendārs ir viens no neprecīzākajiem pasaulē (kļūda par veselu diennakti 4 gadu laikā) un tā veidotāji par anstronomiju nedomāja nemaz. Viņu mērķis nebija radīt precīzu laka uzskaites metodiku.
Torpedo 7 Nu bet tas tak ir tik vienkārši - Vasaras saulgrieži - gada visīsākā nakts un vasaras sākums - kāpēc gan neizlabot kļūdu un neatlikt atpakaļ?
fargo
1
4
nopietni?
debesu ķermeņu kustība nesaskan ar musu laika mērīšanas sistēmu.
visas neder, jo tikko mērogs paielinas, mērvienības kļust nesvarīgas attiecībā uz objektu - laiku. cilvēki grib izmērīt laiku. ar tuvāko debesu objektu palīdzību. bet tikko viņu apziņas apvārsnis palielinas, mēraukla klust nederīga. vajadzīga jauna. tas ir saprotams? cilvēki grib izmērīg muzību ar savu dzīves pieredzi.
Kontiki
5
Kristīgā baznīca nobīdīja vasaras saulgriežu (arī Ziemas saulgriežu un pavasara ekvinokcijas) sviņešanu. Tāpēc Lieldienas, Jāņi un Ziemassvētki netiek svinēti pareizajā laikā. Stingri to ievēro laikam tikai Dievturi.
Tomēr, vai tā būtu liela problēma, lai mūsu likumdevēji veiktu loģisku korekciju un pārceltu Jāņus uz pareizo datumu - šogad, piemēram, 21.jūnijā. Līgas, attiecīgi, uz 20.jūniju. Vienīgais, ka arī 2017.g. būtu šajos datumos, bet 2018.g., 2019.g. - attiecīgi 21. un 22,jūnijā. 2020.g. atkal kā šogad!
JurisK 4 Interesanti - kam svariigas dazhas sekundes? Ja nu vieniigi divu religjiju fanaatikjiem, lai pakashkjeetos savaa starpaa un viens otru apvainotu par ´´nepareizaa´´ Dieva pieluugshanu. Senlatvieshu laikos Jaanjus noteica ´´peec taas tur egles tai tur kalnaa´´. Jaasvin taa, kaa mees, beerni, gaadreiz svineejaam - jau nedeelju pirms Jaanjiem staigaajaam apkaart jaanjudziesmas aurodami - ja kas - tieshi taa tas arii jaasvin - vismaz nedeelju. Tas nenoziimee - nedeelju autaa!:)
Geisha 3 Un kas Tev liedz svinēt pareizajā datumā? Ja nemaldos tad Pokaiņu mežā svin visus saulgriežus īstajā laikā. Iesaku kādreiz aizbraukt. Vienu gadu svinēju pavasara saulgriežus. Ļoti patika. Ja vasaras saulgrieži šogad nebūtu iekrituši darba dienā tad noteikti būtu braukusi.
ULTRA 1 Baznīcai ar līgo nav nekāda sakara. Tie ir ķeceru svētki.
Karmensita 1 Lai dzīve būtu jautrāka
Spicis 1 Torpedo, tu mani pārsteidz! Līgo svinam Līgās, bet Jāņus - Jāņos, ne Mairās, Rasās, Rasmās un Egitās, Emīlos, Monvīdos. :)
uusins 2 Tāpēc, ka svin Līgas un Jāņus, nevis Vasaras saulgriežus. Tie kas tos svin, sāk svinēt Saulstāvjos. Punkts! Bet mūs tik un tā neviens neapsveic :D :D :D
mikelitis 2 vecais sirmais triks,pareizticīgie-katoļi,tās divas dienas vēl ir maz,lai pārliktu svētkus
Gattis
5
Vikipēdija saka, ka pēc Latvijas Republikas nodibināšanas 1918. gadā, Zāļu dienas svinēšana izvērtas par tautas svētkiem. Tika izteikts priekšlikums, ka 22., 23. un 24. jūniju vajadzētu atzīt par nacionālo svētku dienām, 22. jūnijā svinot Varoņu dienu (atceroties uzvaru Cēsu kaujās), 23. jūnijā Zāļu dienu, bet 24. jūnijā Jāņa dienu.
Tā ka viss ir labojams, ja paši gribam. Atliek uzsākt iniciatīvu Manabalss.lv
Vaukskis
3
Jāņu svinēšana 23. un 24.jūnijā ir kristīgās baznīcas nopelns, pieskaņojot svētkus Romas katoļu baznīcas svētā Jāņa Kristītāja dzimšanas dienai- 24.jūnijam. Jāņa Kristītāja dzimšanas diena sasaistīta ar ļoti seniem un harmoniskiem mūsu tautas kultūras svētkiem. Skumji, kā mūsdienās senās tradīcijas ir izkropļotas- Līgo vakars kļuvis par izēdāju un izdzērāju svētkiem.
Pati nobīde laikā radās tikai 15.gadsimta beigās, kad Livonijas bīskapi landtāgā iesniedza aicinājumu muižniekiem piešķirt brīvdienas zemniekiem Jāņa Kristītajā dzimšanas dienā, kas sanāk laikā pirms smagākā zemnieku vasaras darba cēliena- siena pļaujas, kas sākas uzreiz pēc Jāņiem. Tolaik daudzo darbu dēļ vasarā zemniekiem tikt uz baznīcu nebija laika pat svētdienās, tad nu šie svētki, kuriem citu starpā muižnieki piešķīra brīvdienas, kļuva par laiku, kad "bauriem" apmeklēt baznīcu. Tā kristīgajai baznīcai un muižniecībai nācās un izdevās iemācīties sadzīvot ar stiprāko par dievvārdiem Jāņu svinēšanu.