Kāda ir latviešu kapusvētku būtība?

Jautājumu uzdot pamudināja šis raksts - http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/620022-lai_priecigi_kapusvetki. Tur viss tā sapiņķerēts un samudrīts, ka neko vairs nevar sparast...Kārtējo reizi uzbraukuši ne tai sliktākajai tautas tradīcijai.

Lele  3 3 Daamaam ir iespeeja sapuceeties, viiriem - iedzert...ko veel vajag? Sava veida burzinsh gados vecaakai paaudzei, kur neiet uz klubiem, bet teaatris ir pa daargu :)

DanaL  1 12 Man tāda neviennozīmīga attieksme pret kapu būšanu. Protams, katram savi dzimtas kapi ir savā ziņā svētvieta, tomēr, kad paskatos, ar kādu degsmi tie tiek pārvērsti par dārziem un bezmaz mauzolejiem... un daudzi uzskata par savu svētu pienākumu ziedu krāšņumā un raibumā pārspēt tuvumā esošos kapus, aizmirstot šās vietas patieso vēstījumu.

Kapusvētki ir OK. Tas ir vienīgais pasākums, uz kuru radi sabrauc bez pasākuma "vaininieku" aicinājuma, paši pēc savas labas gribas, piemin savus aizgājušos tuviniekus, uzzina citu radu jaunumus. Manējie pat neiedzer, jo visi pārsvarā pie stūres, bet večukiem viens no nozīmīgākajiem gada notikumiem.

Momo  2 6 kapusvētki ir daļa no tradīciju bagāžas, kas mums ir. lekties un tēlot no sevis ārkārtīgi progresīvu kosmopolītu - katra paša izvēle. ja ir niezoša vēlme noniecināt tradīcijas, ko piekopj vecākā paaudze vai cita tautas daļa, cilvēks nepieņem savas saknes. lai jau lidinās, domājot, ka kaut kur tālu aizbēgs.

Lele  1 1 Bet, kas ir bijis Polijaa, kad vinji svin Visu Sveeto dienu (Haloviinos)nu vinji sit pushu latvieshus kapu izdailjoshanaa...

arnisb  1 2 biju uz bērēm, atzīmējām kā pieņemts, uz pēcpusdienu kad palika tikai savējie pa visiem nokopām siena pļavu, lai diviem palicējiem vieglāk, siens šķūnī un miers mājās.
laikam tā nav pieņemts, bet sanāk visādi.

Psihologs  2 1 Kāda ir latviešu kapusvētku būtība?

Pieminēt aizgājējus, un aizlūgt par viņu dvēselēm. Tie patiešām ir svētki, kad cilvēks no nepilnīgas pasaules pāriet pilnīgajā.

fargo  1 6 kāda ir būtība? miroņu pieminēšana. bet. man ļoti nepatīk. slimnīcas un kapi, divas vietas, kurās man fiziski nelabi paliek. kā tur var kaut ko svinēt, tas ir pāri manai saprašanai. man jau tā ir sajūta, ka es mīcos pa kauliem(piemiņu). ne, ne.
kā ir rakstīts "lai miroņi apglabā savus miroņus". tie ir vārdi, pie kuriem ir vērts piedomāt. aizgājēji ir jāliek mierā.

puuuka  1 8 Mirušo piemiņas diena, jā...kapusvētki, nē,neatzīstu,....ar radiem var satikties arī tāpat,un uz kapiņiem arī var aiziet pie saviem tuvajiem ,mīļajiem,kad vien sirds to vēlās.

neko    5 Nu tā ir svētku diena, kad pasvinēt kopā ar aizgājējiem un palikušajiem. Latviešiem vienmēr bijusi gana mierīga un racionāla pieeja šim lietām. Sākot ar zārku kas no pilngadības sasniegšanas brīža stāv bēniņos katram gadījumam un beidzot ar bērēm kā svinībām. Tieši svinībām nevis apraudāšanu. Visi tie raudāšanas pasākumi ir no citām kultūrām aizgūti.

Valensija01  2 3 Un kāpēc gan kapos nevarētu nodarboties ar "daiļdārzniecību", ja kādam tas sagādā prieku!? Neko sliktu tur neredzu, man tikai prieks par tiem cilvēkiem, kuri ir tik ļoti centušies!
Bet, kas attiecas uz kapu svētkiem, man nepatīk, tie vairāk vecākās paaudzes "svētki" un feini, ka viņiem ir nemainīgas tradīcijas...

arnisb    3 nu redz limonija, jūs sēnēs gājāt, tantei droši vien tukšajā mājā nekas vairs nebija darāms tāpēc viņa aizgāja, bet te palika lopiņi un divi cilvēki un izžuvuša siena pļava kuru viņiem diviem nākamajā dienā būtu no agra rīta līdz vēlam vakaram jākrauj bez dēla, bet tā mēs pa pāris stundām tikām galā un mums bija kopības sajūta, jo visi no vienas ģimenes, vispār jau zemgalieši, bet tam nav nozīmes.

AivarsN      Kā jau visas senās tautas tradīcijas,arī šī mūsdienās tiek stipri pārspīlēta. Pieminēt savus mīļos tuviniekus,tas taču ir ļoti svētīgi.

edding  5 5 Latviešu divkosība. Kamēr cilvēks dzīvs, mīļu vārdu neizspiedīsi. Cik kurš savam radam naudas ir iedevis. Bet kad nomirst, tad jā, tad piemineklis par tūkstošiem. Stulbi.
Bet kapusvētki? Lai tā būtu. Varbūt mirušo gari par to priecājas, kas zin. Mums taču patīk visādas piemiņas dienas, ar sēru lenti pie karoga mājā, no kuras visi aizbraukuši uz Īriju. Nez tur, citās civilizētās valstīs piespiedu kārtā jākarina karogi ar melnu banti. Un policija stāda protokolus par neizkāršanu un liek sodu maksāt?

neko  1 6 edding: nu ja tavā dzimtā bardaks un viens otru dzīviem esot neciena, tad tas vēl nav pamats apgalvot visiem tā.

JurisK    4 Tas raksts tieshaam viena saputrota pentere. Un tas paarmainju trenneris izklausaas peec nedabuujushas oho vecmeebeles. Nezinu par Riigas kapseetaam, ceru, ka mani tur neraks. Kapi ir tas pats, kas bazniica - sarashana ar aizieshanu. Jaunie kapus nekopj, kopj naakamie peec kaartas, kas tur gulees. Paaudzhu mainja, dabiskaa lietu kaartiiba. Kapusveetki, vismaz manu radu lokaa, ir tuvinieku kapu uzposhana ieprieksheejaa dienaa, sveciishu uzlikshana. Reti esmu bijis kapos tieshi kapusveetkos. Bet ar nav slikti, peedeejo reiz, kad tas bija ljoti Latviskaa Vidzemes ciemaa - taa vairaak ir pastaaveeshana, atcereeshanaas, satikshanaas ar kaiminjiem un pazinjaam. Nekaadas eeshanas, dzershanas kapusveetkos neesmu maniijis. Par zaljumballeem kapusveetku sakaraa - vispaar shogad pirmo reizi dzirdu! Lai gan toreiz tai ciemaa bija pasaakums briivdabas estraadee - uzstaajaas beernu ansamblji, sveica skaistaako seetu saimniekus, bet taa tik sakritiiba, vismaz man taa shkjita. Varbuut izdeviigs moments, kad visi daudz-maz sapulceejushies vienkopus.

Geisha    1 Ar radiem, lai satiktos man nevajag kapusvētkus. Zinu kur viņi ir atrodami.
Manu tuvāko kapi ir apkopti. Ik pa laikam pasūtu baznīcā aizlūgumu.
Galvenais ir dzīvot tā, lai aizejot tajā saulē pie mīļajiem nebūtu kauns viņiem acīs skatīties.

p_p      Mūsu dzimtā nav tādas kapu svētku svinēšanu tradīcijas.
Parasti dienu pirms kapu svētkiem aizbraucam un sakopjam, bet pareizajā dienā aizdedzam svecītes. I viss.

Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu