Kā agrāk latviešu valodas normatīvajā leksikā sauca invalīdus ?
..Pirms bija radies šis svešvārds- vai par kropļiem vai kaut kā citādi ?bumpastiks 2 1 Jā liekas gan ka par kropļiem.Bet tagad kroplis vairāk līdzinās lamu vārdam,jo to bieži izmanto bez patiesās nozīmes.
Vaukskis 1 Kā, ja invaliditāte varēja būt uz ārēji neredzamas slimības pamata ?
bumpastiks 1 Nu sauca jau acīm redzamo,kad to uzreiz varēja redzēt kad nav kājas vai rokas vai kā citādi tas bija redzams,ka piemēram cilvēks ir garīgi atpalicis.
straume22 3 10 Vārgs cilvēks, darba nespējnieks. Latviešu valodā traktēja īsāk -vārgulis. Par kropli sauca, ja dzimis ačgārns bez pirkstiem, rokas, kājas, vai laika gaitā kā citādi sakropļots. Ja uz fiziski veselu cilvēku saka, ka tas ir kroplis, tad skan kā lamu vārds, jo nav acīm redzams iekšējo orgānu iztrūkums(piemēram -smadzenes)
Fredis777 1 Tieši tā,kropls. Ja vien invaliditāte nebija garīgā jomā...
raima 5 Cik atceros no vecmāmiņas leksikas, tad teica "gaudens cilvēks" vai kā līdzīgi.
Spicis
3
2
Patiesais jēdziens invalīds latviešu valodā ir nabags, nespējnieks.
Ar gaudens saprot:
1. kropls
2. aizvārdzis; bezspēcīgs; bezzobu; gļēvs; gurds; kusls; mazspēcīgs; mīksts; nespēcīgs; nestiprs; nevarīgs; nīkulīgs; nonīcis; novārdzis; paguris; panīcis; pusdzīvs; slābans; slābs; šļaupans; švaks; vajš; vārgs; vārgulīgs.
Tinte 4 4 Ja galvas invalīds, tad kretīns.
Beatrise8 3 Vienkārši kroplis,lepris.
piladzoga 1 3 ja bija Nespējnieku nami un Nabagmājas ..tad cilvēki ar invaliditāti bija Nespējnieki vai Nabagi..nekādi ne kropļi...
Vaukskis Paldies par atbildem !
Tilia
1
Nespējnieks - cilvēks, kurš zaudējis kādu no savām spējām, darbaspējas. Par ķermeņa/locekļu kroplību kādreiz vēl runāja, bet nevienu nespējnieku par kropli jau nu pieklājīgi cilvēki nekad nesauca.
Ja tā labi padomā, mūsu pašu latviešu vārds ir precīzāks par angļu vārdu ´invalid´, jo ar to apzīmē arī karadienestam nederīgos.
Gunciitis 1 ir dzirdēts ,nespējulis ,dumprātīgs