Kāpēc atkal TĀ dzeja?

Interesē viedokļi par dzeju un dzejdariem/-ēm
Zemāk jautājumi ilustrācijai, lai veicinātu spēcīgas domas un spraigas diskusijas.
Labākajam komentāram – pārsteiguma balva!

Cik bieži jūs lasāt dzeju?
- bieži/reti/nelasu vispār
Vai, jūsuprāt, dzejai mūsdienās joprojām ir nozīmīga loma sabiedrībā?
- jā/nē, kaut kāds arhaisms/nezinu, pajāt
Vai dzejai jābūt oho?
- Jā/nē/pilnīgs pofiks, ignore/noteikti, kā tantu kašķu avots
Kāda, jūsuprāt, ir dzejas galvenā nozīme?
- Izteikt emocijas/Rosināt pārdomas/Saglabāt kultūras vērtības/Izklaidēt lasītāju
Kuras emocijas dzeja jums visbiežāk izraisa?
- Prieku/Skumjas/Iedvesmu/Mieru
Ko jums personīgi nozīmē dzeja?
- .......
Vai uzskatāt, ka vīrietis ir infantils idiots, ja viņš necieš dzeju?
- jā/nē/nezinu

Ailuta04      Ko var uzbāzties ar visādiem sūdiem . 2026-06-05 03:45

DanaL      Tiem, kas raksta dzeju, būtu jābūt vismaz kaut minimālai izpratnei par pantmēru un ka dzeja nav tikai notikumu atstāsts ar nosacītām atskaņām, kā te mums dažai labai, tipa:

Vakar Gaujmalā bija ļoti skaisti,
Šodien tur tikai alkoholiķi un slaisti.

Dzejas krājumus nepērku un bibliotēkā neņemu. Ja kaut kur plašsaziņas līdzekļos kas parādās, palasu. Bet no skolas laikiem gan šo to atceros gan no dzejas, gan dzejdarības. Un patika krievu humoršovi, kur tika dziedātas satīriskas kuplejas - aprēkties varēja.

Par vīrieti un dzeju neko daudz pateikt nevaru. Par to vienīgo pazīstamo vīrieti, kurš ne tikai lasīja, bet šad tad ko arī uzrakstīja, varu pateikt vien to, ka viņa dzeja un viņa dzīve bija divas dažādas pasaules.

Kopsavilkumam viens no maniem mīļākajiem dzejdarbiem a la Kņopiene:

Ja poet, zavusj Neznaika
Ot meņa vam balalaika!
😃😃😃
2026-06-05 08:12

Ljekainiitis      Tas, ko reizēm pāršķirstīt, pārlasīt - Melgalvs, Elsbergs. No šodienas - Rvīns Varde un Contra.
I vispār - dzeju vislabāk raksta (tāpat kā gatavo) tieši vīrieši ! :)
2026-06-05 09:16

Postremo      Speciaali nelasu, bet nav nekas pret ja gadaas kas labs, netikai "gudrs" savaarstiijums ar liidziigiem vaardinniem.Jaabuut dzillaakais domai tajaa. Un arii , nu kur mees visi to dzirdaam, ir dziesmaas. Un bez labas dzejas, nebuus labas dziesmas....

https://www.youtube.com/watch?v=u9Dg-g7t2l4&list=RDu9Dg-g7t2l4&start_radio=1
2026-06-05 09:55

Sanija_      08:12 Dzeja nav saistīta ar brīvu pantmēru, atskaņām vai ritmu. Pastāv brīvā dzeja, kur autors ļauj domām brīvi plūst. Daudzi pazīstami dzejnieki ir rakstījuši bez klasiskajiem pantmēriem.
Raiņa ielā es dzīvoju kā visi citi,
un viss ir ļoti vienkārši:
es eju uz darbu,
un vakarā es atgriežos mājās.
(Kārlis Vērdiņš)
Dzeja ir personiskas sajūtas, emocijas, piederība, valoda un kultūra.
PS Kādu noniecināt tādēļ, ka kaut kas nepatīk, ir iekšējā gara nabadzība un vāja diskusiju kultūra.
2026-06-05 09:56

Ruu      Patīk man dzejoļi.

Piemēram:
Sēž zaķis jumta čukurā
Un lāpa caurās vietas
Bet kā pa nelaimi tam līdz
Ir pīpējamās lietas.

Tālāk gan neatminos. Arī autoru neatminos.
Bet dzejolis ir labs. Un māksla pieder tautai. :)
2026-06-05 10:03

True      Man patīk haikas. Sniegs sniegs, aukstums aukstums, ledus ledus ziema. 2026-06-05 11:52

Bellatrixa      Daudz lasīt, bet galvenokārt rakstīt pašai, tas laiks būtu nu aizgājis pavisam. Tas savulaik bija cits cilvēks. Tomēr pa reizei ko palasu gan, ja ieinteresē, pat nopērku.
Kas attiecas uz citiem - neko nedomāju, katrs lai dara to, ko un kā viņš grib. Ja grib rakstīt rīmes, lūdzu. Ja dzeju, lieliski. Neraksta un nelasa, nu ko, tā ir katra paša izvēle, ne man tur ko vērtēt.
2026-06-05 12:29

smooth      09:56 Pievienojos katram vārdam. Ne ko pielikt, ne ko atņemt..

Nemainīgi mans mīļākais - satīriķis Valdis Artavs : DD
(audio): https://youtu.be/dpoR9O1zaeA?si=y7jDywCYFhX3TeW4&t=28
2026-06-05 12:51

veeja_roze      Man šķiet, ka dzejot var jebkurš, kam tas patīk, bet grāmatas izdot tikai tie, kuri to dara pareizi. Noriet par to, ka kādam ne visai sanāk un viņš publicējas OHO vai līdzīgās vietnēs, manuprāt ir stulbi. 2026-06-05 13:31

smooth      Tik sena dzeja, bet aktualitāti nav zaudējusi šo balt. dien.. -
" ..un tā nu sanāk mūsu tehnikas laikmetā straujā:
krūšturos revolūcija, peldbiksēs - ledus kauja.. "
" Sen Tu būtu manī ticis, sen es Tevī ieiet spētu, sen mēs abi savienotos, ja tā āda netraucētu!.. (..) Mīlas konservi bez ādas "
: DD
2026-06-05 13:33

veeja_roze      Daļa pazuda.
Gribēju piebilst, ka kritizēt var, bet ar konkrētām norādēm, kā būtu pareizi, kas kurā vietā nav ievērots. Bet tam tomēr vajag speciālas zināšanas, diletantiem prātīgāk atturēties:)
Man šad tad uznāk vēlme dzeju palasīt, bet izvēlos ne jaunos dzejniekus. Laikam būs jāaiziet līdz bibliotekai, paldies par ideju.
2026-06-05 13:45

janisb      Cik bieži jūs lasāt dzeju?
- reti, biežak kāds draugs/darudzene no dzeijnieku kārtas nolasa/nodeklamē priekšā
Vai, jūsuprāt, dzejai mūsdienās joprojām ir nozīmīga loma sabiedrībā?
- nē, un nekad nav bijusi
Vai dzejai jābūt oho?
- pilnīgs pofiks
Kāda, jūsuprāt, ir dzejas galvenā nozīme?
- apmierināt autora mazohistiskās/narcistiskās tieksmes pateikt vienkāršas lietas sarežģītā formā
Kuras emocijas dzeja jums visbiežāk izraisa?
- neveicu statistiku
Ko jums personīgi nozīmē dzeja?
- visbiežāk "dziesmas vārdi"
Vai uzskatāt, ka vīrietis ir infantils idiots, ja viņš necieš dzeju?
- tādu būs pagrūti atrast, jo pat tas, kurš hokeja arēnā aurojis kādai dziesmai līdzi, nevar teikt, ka necieš dzeju
2026-06-05 13:59

Pticka      nelasu vispār

Vai dzejai jābūt oho? pilnīgs pofiks
Kāda, jūsuprāt, ir dzejas galvenā nozīme? ļaut autoram izpaust savas emocijas
Skumjas
divains gan viņš ir. var ignorēt, bet kāpēc neciest?
2026-06-05 14:10

Liepa53      Dzeja, tāpat kā vizuālā māksla un mūzika, var būt ļoti dažāda.Piemēram, naivistu gleznas citi noniecina, bet citiem patīk.Šlāgeri arī nesacenšas ar klasisko mūziku.Katrā žanrā var atrast pērles.Kas man personīgi uzrunā- patiesums.Jābūt lielai drosmei savas emocijas atklāt līdz kaulam.Bet cilvēki jau jūt, kur ir falšums, kur rakstīts ar nervu galiem. 2026-06-05 14:17

Dzintars62      Dzeja mēdz būt dažāda, arī cilvēki ir dažādi, neatkarīgi no dzimuma. Manuprāt Plūdoņa balādes, Čaka dzeja un citu latviešu klasiķu darbi ir lasāmi un pārlasāmi. Parasti cilvēks nelielās ar savu nepatiku pret kādu no mākslas veidiem. Ir iespējama skepse vai pat nepatika pret kādu stilu vai konkrētu autoru, taču apgalvojums- man nepatīk proza, dzeja vai kas cits, neko labu neliecina par pašu apgalvojuma izteicēju. 2026-06-05 15:50

DanaL      "Raiņa ielā es dzīvoju kā visi citi,
un viss ir ļoti vienkārši:
es eju uz darbu,
un vakarā es atgriežos mājās.
(Kārlis Vērdiņš)"

Ļoti saturīga dzeja. Ir iespēja ilgi piedomāt 😃
2026-06-05 15:56

Argons      Es aptinu kājas ar autiem,
Un iebrienu jūrā līdz ceļiem...

Vārsmām no tautas nerātnās folkloras nav ne vainas, ja iešaujas prātā īstajā brīdī... :D
Valdis Artavs ir sacerējis ne mazums foršu pantiņu un arī parodiju par dažādu autoru darbiem.
Atcerējos arī seno pantiņu sēriju par mazo puisīti, kurš atrada ložmetēju...(šie pantiņi ir krievu valodā).

Bet kas tas tāc par radījumu - pofiks?? :D :D
2026-06-05 16:48

Egi      Sen bij tas periods,kad skribelēju savas emocijas dzejiskā versijā....
Vai cilvēkam jālasa/jāuztver dzeja?
Brīva izvēle...
Vienkārši man uztveramāks ir/būs Otrs,kurš ir spējīgs sajust ARĪ dzeju.
Laba dzeja ir kā laba glezna,vai mūzika.

Patīk japāņu haikas ( trīsrindes ).
Lakoniskas un ar Izjūtām....
2026-06-05 16:50

arikot      Dzeja patīk, publiska tās izvarošana riebjas. 2026-06-05 17:24

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010