Dāvinājuma līgums

Dāvinājuma līgums ir tiesisks darījums, ar kuru dāvinātājs bez atlīdzības piešķir apdāvinātajam mantisku vērtību.

Dāvinājuma veidi:

  1. Parastais dāvinājums: dāvinājums bez papildu nosacījumiem.
  2. Dāvinājums ar uzlikumu: līgumā tiek noteikti konkrēti nosacījumi, kas apdāvinātajam jāievēro, piemēram, mūža lietošanas tiesības dāvinātājam vai aizliegums īpašumu atsavināt bez dāvinātāja piekrišanas.
  3. Dāvinājums atlīdzības nozīmē: dāvinājums kā pateicība par izdarītiem pakalpojumiem vai labiem darbiem.

Līguma forma:Nekustamā īpašuma dāvinājuma līgums obligāti jānoslēdz rakstveidā. To var noformēt kā privātu līgumu, privātu līgumu ar notāra apliecinātiem parakstiem vai kā notariālo aktu. Rakstveida forma nodrošina pierādījumus par dāvinājuma faktu un ir nepieciešama īpašuma tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā.

Sekas un atbildība: Pēc dāvinājuma līguma parakstīšanas un īpašumtiesību nostiprināšanas zemesgrāmatā apdāvinātais kļūst par īpašuma īpašnieku, un dāvinātājs zaudē īpašumtiesības. Apdāvinātais neatbild par dāvinātāja parādiem, taču kreditori var vērst piedziņu uz dāvināto mantu, ja dāvinātājam ir neapmierinātas saistības.

Nodokļu aspekti: Dāvinājumi no tuviem radiniekiem (līdz trešajai pakāpei) netiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), ja summa nepārsniedz 10 000 eiro gadā. Pārsniedzot šo summu, dāvinājums jādeklarē, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Ja dāvinātājs nav tuvs radinieks, IIN tiek piemērots dāvinājumiem, kas pārsniedz 1425 eiro.

Dāvinājuma atsaukšana:Dāvinātājam ir tiesības atsaukt dāvinājumu apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ, piemēram, ja apdāvinātais izrāda rupju nepateicību, nodara mantisku zaudējumu vai apdraud dāvinātāja dzīvību. Atsaukšana ir personiska tiesība, ko var izmantot tikai dāvinātājs pret apdāvināto, un tā nepāriet uz mantiniekiem.


Dāvinājuma līgums - jautājumi un diskusijas

Dāvinājuma apstrīdēšana (19)
Kas drīkst apstrīdēt īpašuma dāvinājumu? Un kā tas pareizi jādara? Dāvinātājs ir dzīvs,bet pats atsaukt dāvinājumu nevēlas,taču ļauj to darīt mantiniekiem.
Ja šamais dzīvs,tad mantiniekiem figa Neatraidāmie mantinieki var dāvinātājam pie dzīves esot, citi mantinieki nevar. netraidāmie mantinieki škiet bija sieva vai vīrs steidzīgi japierok dāvinatājs, kamēr viņš dzīvs tie parējie pat par mantiniekiem nesaucas !
bet davinajumu drīkst apstrīdēt augsupejie un lejas līnija (bērni, un vecaki) sānu linijas ( laulatais, māsas, brāļi neko nevar)
jānomušī dāvinātājs,tad jāpierāda,ka šamais bijis uz nāves gultas rīcībnespējīgs...piespiests parakstīt papīrus ar viltu vai vēl labāk paraksts viltots.... notārs uzpirkts utml. (Hameleonu rotaļas Latviešu gaumē) ··· Dāvinājuma līgums: Dāvinājuma apstrīdēšana lasīt visu diskusiju (19 atbildes) –»
Kā var lauzt dāvinājuma līgumu? (9)
Kurš var dot padomu kā var lauzt dāvinājuma līgumu
paskaties kaut kur likumos ka var lauzt davinajuma ligumu...
kriminallikumaaa
Dāvinājums ir formēts uz konkrētu personu- tātad uz Tevi.Tālāk Tev viņu vajag noformēt uz savu vārdu...un tikai tad Tu esi tiesīgs rīkoties pēc saviem ieskatiem.Novēlēt citam,
ziedot bērniem vai kam gribi.Tik visam jābūt juridiski pareizi noformētam.Ja Tavs dāvinātājs grib un ir dzīvs,viņš var pats atsaukt savu dāvinājumu.Par sīkumiem griezies pie juristiem.Ja neko nedarīsi,tad var iznākt,ka būs vēl jāmaksā par iekavētām lietām-un neceri,ka viss atrisināsies pats no sevis.Rīkojies un lai Tev veicās!
...dāvinājuma līgumu var apstrīdēt tikai gada laikā no noslēgšanas brīža,ja gads ir garām,tad atliek tikai samierināties:(((( Tas ir noradits Civillikuma,kur mantojuma tiesibam ir atveleta vesela nodala. ··· Dāvinājuma līgums: Kā var lauzt dāvinājuma ... lasīt visu diskusiju (9 atbildes) –»
Dāvinājuma līguma apstrīdēšana (4)
cik, apmēram, kopā izmaksātu dāvinājuma līguma apstrīdēšana?
Vai tad autors ko teica par trešo personu ? kam gribi maksāt? ;) gada laikā,cik maksā pareizi uzrakstīta vēstule tiesai domāju, ka trešā persona nevar apstrīdēt dāvinājuma līgumu. Tiesība atsaukt dāvinājumu ir personiska – to var izmantot tikai dāvinātājs un tikai pret apdāvināto.
un ja ir pagājuši 10 gadi, tad vēl jo vairāk, jo ir iestājies noilgums
··· Dāvinājuma līgums: Dāvinājuma līguma ... lasīt visu diskusiju (4 atbildes) –»
Tev uzdāvāja māju...nezini,kā atteikties...@ Ir neatraidaamie mantinieki, kurus nevar pasuutiit tik vinekaarssi. Var.
Ja dāvanas devēju atstāj dzīvībai bīstamā situācijā. Piemēram, tas ir tāds, kurš nevar sevi aprūpēt, slikti redz, bet pats gatavo ēst uz gāzes plīts utt.
Ja ar necieņu/ sit, pazemo/ izturas pret dāvinātāju.
Ja dabūs lieciniekus.
Bija mums tāda notāre Čaklā, kura sastādīja apšaubāmus līgumus.
Citu iespēju nezinu.
Pārdošanas līgums drošāks, bet tur tie nodokļi.
Dāvinājuma līgumu pēc mantošanas atklāšanās var apstrīdēt neatraidāmie mantinieki par savu neiegūto daļu. Protams tikai caur tiesu Aizgājējs patiesi neko nevar dāvināt. Tam cita forma - novēlējums.
Lai dzīves laikā iegūtu īpašumu, tai skaitā nekustāmo, varētu dāvināt, jābūt līdzīpašnieku piekrišanai ( pie. gimenes īpašums tiek dāvināts - tam vajag laulāto piekrišanu),
Kad dāvinājuma līgums ir noslēgts, to iereģistrē Zemesgrāmatā, un kopš tā brīža davanas saņēmējs ir ipašnieks, un dāvinātājam nekas nepieder.
Pat mantas konfiskācija nav iespējama, izņemot dažos specifiskos gadījumos.
··· Dāvinājuma līgums: Dāvinajuma līguma ... lasīt visu diskusiju (21 atbildes) –»
Dzīvokļa dāvināšana, reģistrēšana uz meitas vārdu (13)
Ja es vēlos savu dzīvokli pārrakstīt uz meitas vārdu , kas ir visizdevīgākais veids kā to darīt? Un kas tieši ir jādara? Vai kaut ko maina ja meita ir Latvijas pilsone , bet reģistrēta, dzīvo ārzemēs? Vai ir jāmaksā ...
Tam ka viņa dzīvo ārzemēs, gan nav nekādas nozīmes. Bet kādēļ to jādara. Zinu gadījumu, kad māju pārrakstīja uz dēlu, dēls nomira vēl tīri jauns/tfu tfu/, un vedekla vīramāti izmeta no mājas. Vajag domāt ar galvu, nevis mētāties ar dāvanām. Kā Jurijs teica, meita taču tā vai tā mantos, ja tu pirmā karoti noliksi. Drole un Neko- mēs tikai gribam brīdināt, lai padomā, vai tiešām to jādara, jo es pat 2 gadījumus zinu, kur cilvēki nožēlo šādu soli. Arī mani reiz juriste atturēja no līdzīgas darbības, un tagad pēc daudziem gadiem es saprotu, ka ļoti iespējams, ka tagad atrastos uz ielas.
Protams, runa ir par vienīgo dzīvokli. Ja ir vairāki un vismaz 1 paliek pašai, tad protams ka var dāvināt, kāpēc ne.
a ja ir divi bērni, tas ko maina? tam otram no tā visa nekas netiek? Par dāvinājumu ir jāmaksā nodoklis. Ja - pie notāra valsts nodeva un notāra pakalpojuma atalgojums, tikai ja meita vienigais bērns, dzīvoklis tik un tā būs viņas ··· Dāvinājuma līgums: Dzīvokļa dāvināšana, ... lasīt visu diskusiju (13 atbildes) –»
Vai dāvinātājs var atsaukt dāvinājuma līgumu. (5)
Ja apdāvinātā persona ir mirusi.
Nē, navar. Piedodiet, laboju kļūdu "NEVAR" Man šķiet ka var,tikai bija kaut kāds termiņš.
Var te palasīt. http://www.saimnieks.lv/Nekustamais_ipasums/4321
Loģiski būtu, ka pret mirušu personu neko nevar pasākt. Nevar atsaukt tikai apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Tas uz mantiniekiem nepāriet. ··· Dāvinājuma līgums: Vai dāvinātājs var atsaukt ... lasīt visu diskusiju (5 atbildes) –»
Vai var atsaukt dāvinājuma līgumu uz dzīvokli. (7)
Novembra beigās uzdāvināju tēvam 3 istabu dzīvokli, kuru šī gada janvāra sākumā viņš jau ir pārdevis, pārceļoties uz citu dzīves vietu.
Dāvinājumu var atsaukt aiz nepateicības vai arī, ja netiek pildīts uzlikums. Ja nevar pieradīt nepateicību, skat cvl, un dāvinājumam nav uzlikumu, kuri pārkāpti, atsaukt nevar, Turklāt .... iespējamība atgūt dzīvokli, ja tas pārdots trešajai labticīgai personai, līdzinās nullei. Daži juristi var apgalvot pretējo un vari viņiem dot iespēju nopelnīt, bet gandarījuma pašam nebūs. Šajā gadījumā visu lemj Tiesa. Kāpēc tagad par to pārdzīvo????? Tas taču bija tēva īpašums. Var atcelt īpašos gadījumos, to nosaka civillikuma 1919. un 1920. pants Ar dāvinājums atsaukšanu būs par maz un tam jābūt pamatotam. Būs vēl jāanulē pirkšanas-pārdošanas līgums.

Tiesas, tiesas ar minimālu iespēju kko mainīt!
Dāvinājuma līgumā parasti paredz apgrūtinājumu, kas parādās Zemesgrāmatā - piemēram, nedrīkst pārdot bez dāvinātāja piekrišanas........vari atprasīt tēvam naudu. Bet vislabāk konsultējies pie advokāta, kas specializējies tādās lietās. ··· Dāvinājuma līgums: Vai var atsaukt dāvinājuma ... lasīt visu diskusiju (7 atbildes) –»
Ēku pārdošana balstoties uz Zemesgrāmatā nenostiprinātu dāvinājuma līgumu (4)
Ir ZG nenostiprinats davinajuma ligums ekam,vai pamatojoties uz to var ekas pardot vai ka citatadi likumiski atbrivoties no tam?
Pārdot var tikai to, kas pieder Tev. Īpašnieks ir tas, kuram ir zemesgrāmata . Es taadu iipasumu savu muuzu nepirktu.tikai oficiaali no zemesgraamataa apstiprinaata iipasnieka. Kaadi shkjeershlji ir daavinajuma iesniegshanai ZG un iipashuma tiesiibu nostiprinaashaanai? Kur zeme? Vai tas NI vispaar ir bijis ierakstits (registreets) ZG? neviens tādu īpašumu nepirks bez ZG un vēl kas dāvinājums ir apstrīdams tiesas kārtībā. ··· Dāvinājuma līgums: Ēku pārdošana balstoties uz ... lasīt visu diskusiju (4 atbildes) –»
Vai iespējams atdāvināt dāvinātu dzīvokli atpakaļ dāvinātājam? (5)
pirms apm 8 gadiem dēlam uzdāvināju savu dzīvokli ar noteikumu, ka drīkstu tur dzīvot līdz mūža galam. Tagad viņš grib no īpašuma atteikties, atdāvinot man atpakaļ, jo nevarot par to un mani rūpēties. Viņš tagad dzīvo ...
Diemžēl, iepriekšējie komentētāji izskatās iestrēguši copy/paste par dāvināšanu. Te ir atteikšanās no dāvinājuma, pilnīgi cits process.

Maz informācijas. Tai skaitā par to, kāpēc grib atteikties (bomžo pa ārzemēm un nav naudas?). LV nekustamā īpašnieki tomēr ir ļoti minimāli apgrūtināti, pie tam dzīvoklī kāds dzīvo visu laiku un attiecīgi uztur kādā nebūt stāvoklī.

(c)"Ja abi līdzēji ir ar mieru, tad uzdāvināto īpašumu "atdot atpakaļ" dāvinātājam var, noslēdzot atcēlējlīgumu. Lai to izdarītu abiem – dāvinātājam un apdāvinātajam jāvēršas pie zvērināta notāra. Notārs sastādīs līgumu, kā arī lūgumu zemesgrāmatu nodaļai."
Lai neviens nevarētu apstrīdēt iesaku noslēgt pirkuma līgumu norādot kadastrālo vērtību kā pirkuma maksu. Valsts nodeva dāvinājumā un pirkumā nemainās ja tas ir starp radiniekiem. Valsts nodeva 0.5% no kadastrālās vērtības .papildus jārēķinās ar noformēšanas izmaksām. Var arī iztikt ar dāvinājuma līgumu. Ja pastāv bažas, ka kāds var apstrīdēt dāvinājumu - norādiet, ka dāvinājums ir atlīdzinājuma izteiksmē. jons: vienkāršāk ir atdāvināt atpakaļ un samaksāt 0.5% no kadastrālās vērtības nekā atsaukt dāvinājumu. Īpaši, ja pagājuši 8 gadi. Atsaukt ir vērts ir tikai tad, ja vēl nav pagājuši 4 gadi un nāksies maksāt pilnus nodokļus.
Par pārējo: acīm redzot neesi informēt par "futbolu" starp radiniekiem ar nekustamajiem īpašumiem pēc izmaiņām likumdošanā. Ja dāvinājuma "laimīgajam ieguvējam" jau ir kāds īpašums šāds dāvinājums rada tikai problēmas. Reāli rīkoties viņš ar to nevar un visticamāk nevarēs vēl gadus 10.. 20. Toties mēģinot ko darīt ar savu faktisko īpašumu ir spiest maksāt pilnus nodokļus, jo formāli viņam ir vairāki īpašumi. Un tad nu sākas meklējumi, kam "nogrūst" to visu un atgūt rīcības brīvību.
NĪ virtuve man tiešām nav īpaši zināma, parasti jāpalīdz izstrēbt kādu problēmu klientam praktiskākos jautājumos.

Dāvinājums tomēr pēc būtības ir tāds nedaprocess kaut kā iegūšanai. Gan dāvinātājs var atsaukt, ja ziemsvētku rītā šo nepasveicināji, gan visādi neatraidāmie mantinieki var jaukt gaisu līdz nemaņai. Tas par "atpakaļdāvināšanu", ne dāvināšanas atcelšanu. Nodokļi gan it kā starp tik tuviem radiniekiem var būt arī ar nulles likmi.
··· Dāvinājuma līgums: Vai iespējams atdāvināt ... lasīt visu diskusiju (5 atbildes) –»
Izdevīgāk ir pirkuma līgums, jo to, atšķirībā no testamenta vai dāvinājuma līguma, nevar apstrīdēt. Arī pirkuma līgumu var apstrīdēt, ja kādam ir interese, kaut vai tāpēc, ka tas slēgts, lai apietu neatńemamās dałas tiesīgo! Kam taisies maksāt? ;) Notāram, zemesgrāmatai, VID vai juristam?

Par nekustamo īpašumu sk. te: https://www.zemesgramata.lv/default.asp?cid=125
Nu, apstrīdēt jau var jebko, bet kamēr persona ir rīcīb un tiesībspējīga, viņa ar savu mantu var rīkoties pēc saviem ieskatiem, un iespējamiem mantiniekiem tur nav nekāda teikšana. ··· Dāvinājuma līgums: Cik izmaksā testaments un ... lasīt visu diskusiju (4 atbildes) –»
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010