Kā tad pareizi ir jājautā?( kam ir taisnība)
Gribu zināt,kam ir taisnība .Lieta sekojoša- man piezvana draugs un jautā- vai es nevarētu viņam (seko darbības vārds). Es atbildēju, ka jautājumā jau ir izteikts noliegums. Tāpēc pirmā rekcija un atbilde ir- nē, es nevaru. Tad es viņam teicu, lai jautājumu formulē šādi- vai tu vari(seko darbības vārds). Tad atbide ir- jā, es varu. Tā teikt- kā jautā, tā atbildu. Kā tad īstenībā ir pareizi ir jāformulē jautājums ar vārdiem nevari-vari, lai apmierinātas būtu abas puses.
Deisa 3 2 Pati kādreiz kasījos par jautājuma uzdošanas formu, tagad tas šķiet tik bērnišķīgi - mēģināt kādu pārmācīt ar savu taisnību. Priekš kam? Tip, uzdos nolieguma formā, mainīsies būtība? Nē, nemainīsies. Vienkārši kasīšanās.
peedas_rasaa
2
2
kad sunim nav ko darīt, viņš laiza bumbiņas....
pasarg´ Dievs mani no tādiem draugiem, kas katram burtam piesienas un gudri pamāca!
Bellatrixa 2 2 Es jau teiktu, ka tāda spriedelēšana ir vnk atruna, lai nedarītu.
Bazhix 5 Ja rokā ir pielādēta pistole, tad jautājuma formulējums vairs nav būtisks :)
Samurs
5
Tāda ir latviešu valoda :-) . Gramatika mums ir skarba. Dubultie noliegumi utt.
Man jau šķiet, ka mums ir intonāciju valoda, jo bieži vien svarīgak nevis ko, bet kā pasaka (un sadzird)
neratni_stasti
Nu, un ko darīt, ka latviešu valodā ir dubultais noliegums "neviens nedara", bet angļu valodā tikai viens noliegums? Un tā bez sava gala.
Vispār jau "pareizi formulētus" jautājumus uzdod tikai tie, kas ir īpaši mācīti tos tā formulēt, piemēram, jā, es ļoti apzināti runāju "lūdzu, izdari", "mēs darām tā, ceru, ka Tu pievienosies" u.tml., bet man tas jau ir profesionālais kretīnisms. Visi citi cilvēki runā "normāli", t.i., "vai Tu nevarētu?".
liivs 2 Ja jau tu tam savam draugam gribētu to darbības vārdu, tad būtu vienalga kā to paprasa. Ja negribi to darbības vārdu, tad tā arī saki, nevis sāc filozofēt par gramatiku un vēl nez ko kā tāda bāba!
natashka
5
Kaut kur jau bija rakstīts par to "nē". Man, kā krievu tautības cilvēkam, arī jocigi klausities:
vai tu negribi kūku?
vai neaiziesim uz kino?
vai negribi pastaigāties?
vai negribi pamīlēties?
logiski, uzreiz automātā gribas pateikt: nē, negribu. kaut gribas gan)))
Nolieguma forma parēdz atbildi "nē". Nepazistu latviešu gramatiku, bet pazistu latviešu draugus, kam sačakarēta dzīve tikai tāpēc, kā vārdā ´ja" vietā pateicā "nē".))
Uzreiz atvainojos visiem pareizi gramatiski rakstošiem cilvēkiem, nekā personīga.
patsgugudums
1
Pozitīvi formulēts jautājums tiešām palielina iespēju gūt pozitīvu atbildi, bet tas psiholoģiski. Jā, latviešu valodā eksistē dubultais noliegums.
Bet tas nekādi netraucē draugu starpā smieties vienam par otru, uz noliedzošajiem jautājumiem atbildot ar "Jā" :) Piemēram, Negribi aizvest - Jā, ... negribu :)
Laimnese
Man arī nepatīk,ka veikalā man prasa vai jums nav tik un tik centi.Nu ko tad prasīt,ja tu zini,ka man nav?
Bet tas jau ir tikai dzīves sīkums...
neko 2 Latviešu valodā pēc visiem gramatikas (un arī loģikas likumiem) ir jālieto dubultais noliegums. Ja kādam to emocionālu grūti uztvert/izturēt nekas neliedz lietot citās valodas kur nekas tāds nepastāv:) Vispār jautājums vienkārši liecina ka tev nav "valodas izjūtas", kas ļauj pareizi izteikties arī bez gramatikas apguves.
slieks 2 Ja vēlies sagaidīt pozitīvu atbildi, labāk jautāt bez nolieguma formas. Jā bērnam prasīsi "vai gribi siermaizīti?", viņš drīzāk pataiks "jā", nekā jautājot "vai negribi siermaizīti?".
dzjuuda
3
Neesmu tā īsti par to pārliecināta, bet tomēr šķiet, ka šādi jautā cilvēks, kuram ir grūti otram kaut ko lūgt/palūgt, jeb arī tā cer savu prasījumu "mīkstināt".
Situācijā, ja ko konkrēti vajag no otra - piemēram izprintēt kaut ko - man arī automātiski rodas jautājums:"vai tu lūdzu nevarētu izprintēt priekš manis"...nevis:"vai tu varētu". Man pirmais variants šķiet tāds pieklājīgi, distancēti neuzbāzīgs - nu tā, ja tevi neapgrūtina, nesarežģī, nekavē, u.t.t., bet otrais drīzāk pavēlošs, pieprasošs, uzbrūkošs, kas neatstāj atkāpšanās ceļu, pat ja galā izskan "paldies".
Bet situācijās, kad gribas vienkārši kašķēties, jeb sarunu biedru pazemot un likt tam justies slikti - tur nav ne valoda, ne gramatika jāpiesauc!
NikaTaNau
1
Visnotaļ normāli noformulēts jautājums. Pilnā formā tas skanētu "vai tu, lūdzu, nevarētu /vēlējuma izteiksmē/ izdarīt to un to?". Tas ir tikai un vienīgi pieklājīgi un pieļauj iespēju arī atteikties. Ideālā variantā pretī tiek sagaidīts tikpat pieklājīgs "jā, kādēļ gan ne?"
Vienīgā problēma ir galvā.
Lovetta arī vari nebūs pareizi jautāts...varēt jau vari-bet negribi....vari=bet nedrīksti...
Ohforf`sake Kinda piekrītu dzjuudai. Tā ir tikai normāla pieklājības forma, kas izsaka pieklājīgu piedāvājumu, nevis kategorisku pavēli. Man personīgi labāk patīk šāda forma. Lai gan pašam pirmā reakcija (atbilde) mēdz būt noliedzoša, bet pēc tam tomēr apdomājos, vai nevarētu tam lūdzējam tomēr palīdzēt. Uztveres īpatnības, kā jau tika teikts. Un droši vien arī valodas izjūta.
marselis
lasi Karnegi,
tur si tema siki izzeleta tautas valoda!
ja velies padzilinatak ,tad NLP
ja velies butibu,tad spogv.neirobiologiju-biomehaniku
vai vilnu genetiku
Deisa skatos, te ieteikts lasīt tulkojumus no citām valodām. Palasi, par sliktu nenāks, taču jāņem vērā arī valodu atšķirību specifika. Kas amīšiem, teiksim, no NLP nostrādās, mums nestrādās citādu runas paradumu dēļ. Var jau visādas zināšanas salasīties, taču bez padziļinātas valodas izpratnes labāk citus nemācīt. Citādāk sanāk, ka pats apmaldījies, bet citam stāsti, kā no meža izkļūt. :D
walmets 1 Izskatās ka nav ko darīt, kā vien pie vārdiem piekasīties. Bet būtība ta paliek tā pati!
Pareizrakstibas parbaude latviesu valodai (18)
Ka pareizi jaraksta "ar labu nakti"? (22)