Ziemeļblāzma

Ziemeļblāzma ir atmosfēras augšējo slāņu spīdēšana, gaisa molekulām mijiedarbojoties ar Saules vēja daļiņām. Visbiežāk ziemeļblāzmu var novērot pavasarī un rudenī, retāk — ziemā un vasarā. Ziemeļblāzmas laikā īsā laikā izlādējas milzīgs enerģijas daudzums. Ziemeļblāzmas ilgums var būt no dažiem desmitiem minūšu līdz vairākām diennaktīm.

Ziemeļblāzma - jautājumi un diskusijas

Kāpēc ziemeļblāzma ir daudz dažādās krāsas? (16)
Skatījos ziemeļblāzmu. Daudzi skatījās, fotografēja. Kāpēc veidojas tās krāsas? Varbūt kāds var pateikt, no kā tā krāsa ir atkarīga? Kāpēc vietām tā ir sarkana, vietām zaļa, vēl citās krāsās?
man vecmāmiņa bērnībā teica, ka kāvi ir uz kariem..
pirms otrā pasaules kara esot bijusi daudz ziemeļblāzma
tāpēc galīgi nefanoju, ka pie mums tik daudz viņas..
kaut protams skaisti
Interesants jautājums. Un nevajag pārmest, ka autors skolā šo tēmu ir nobastojis, bet paši arī neko paskaidrot nemāk, pēc principa – Kā gan to var nezināt!
Būs man ar savu vidusskolas izglītību jāmēģina vienkāršos vārdos izskaidrot, to ko “akadēmiķi” nespēj vai negrib.
Faktoru, kas to nosaka, ir daudz (augstums, spiediens, gāzes blīvums, gāzu sastāvs, ģeomagnētiskās aktivitātes neviendabība, attālums līdz novērotājam), bet kopumā ņemot, krāsa ir atkarīga no augstuma, kurā notiek gāzu jonizācija.
Polārblāzma var būt visās varavīksnes krāsās. Ja tās visas ir vienlīdz intensīvas, tad to redzēs kā baltu gaismu, kas parasti vienmēr ir klātesoša Taču, ja ģeomagnētiskā aktivitāte atsevišķās vietās ir sevišķi augsta, atmosfērā esošās gāzes jonizēsies arī zemākos atmosfēras slāņos un tur viena krāsa dominēs, tā ir daudz tuvāk un jonu blīvums ir lielāks. Tur nav tikai viens slānis un tikai viena krāsa, bet dažādās vietās tas ir dažādi, un šī krāsu sintēze arī rada šo skaisto skatu.
Gāzu jonizācijas īpatnības vispār ir interesants temats pats par sevi, bet to es neturpināšu.
Nav nemaz tik daudz to krāsu - slāpeklis dod zilo, skābeklis zaļu/dzeltenu/sarkanu... >09:20

Varaviiksnes parasti ir vairaakas, kas atkariigs no apstaakljiem un taa, kas sho optisko paraadiibu noveero - suns, taurenis vai humanoiids.

"When there are showers nearby, simply look in the part of the sky opposite the sun at a 42-degree angle from your shadow; if there is a rainbow, that is where it will be.
The secondary rainbow forms at a 51-degree angle from your shadow"
https://www.livescience.com/30235-rainbows-formation-explainer.html
Varavīksni lūdzu nejaukt ar šo te.
Varavīksne ir saules staru atspulgu atblāzma no zemes apļa veidola kas atspīd no nolijušās rasas kaut kādā staru lauziena leņķī ...

Bet kāve ir pavisam kas cits, - tā ir elektronu mirdzizlāde kas rodās šausmīgā ātrumā saduroties ar kaut kādam gāzēm kur atkal elektroni izlādējās ar atblāzmu ...
No magnētiskiem viļņiem nebūs tik spilgta atblāzma kā gribētu to gaidīt.
Toties televizora ekrānā ir katods kas bliežās pret ekrāna kinoskopu, un tas jau ir daudz jauīgāks elektrods kur arī ir mirdzizlāde jeb saucamā kāve. Sauc to kā negribi, tur vienkārši šie elektroni kauc milzīgā paātrinātājbrāzienā pret ekrānu ...
Šāds te katods skrien pa kinoskopu neskaitāmas reizes no augšas kā tik uz kreiso pusi pa mazām ekrāna rūtiņām, un tā visu laiku līdz lejai ... Bett, tā ir tikai kā viena bilde!
Un šādi te 24 kadri vienā sekundē, ka tas mums izpaužās ka ekrānā kaut kas kustās.
Katods ieņēmis tādu ātrumu pa ekrānu, ka pa pusminūti līdz Maskavai!
Skrienot elektroniem pret kineskopa ekrānu elektroni kauc! Un notiek to izlāde jeb atblāvojums!
··· Ziemeļblāzma: Kāpēc ziemeļblāzma ir daudz ... lasīt visu diskusiju (16 atbildes) –»
Ziemeļblāzma (7)
Vai kāds zin konkrētāk, kur un kad varētu būt redzama? Ja ieraugat- lūdzu ziņpjiet!
laba ideja. Papardes zieds strādā Jāņos ,Ziemassvētkos varētu nostrādāt "iet ziemeļblāzmu skatīties" Norvēģijas ziemeļi der? Varu precīzas koordinātas iedot :D Lai nebūtu jāgaida ilgi un dikti, pietiktu pasekot "aurorar oval" situācijai Spaceweather lapā (prasa ~15 sekundes un nav lieki jāsalst :D). Tur tāds mazs globusiņš kreisajā pusē - ja būs tuvu Latvijai (pēc valstu kontūrām var nojaust) sarkanais tonis (liela iespēja vizuāli redzēt ziemeļblāzmu), var doties ārā pārbaudīt debesis.. tālākais pēc situācijas.
Turpat zem globusa arī KP indekss. Lai redzētu vismaz virmojošas debesis, parasti vajag vērtību 6.
LV to var redzēt pie Burtnieku ezera...bet kad???...kas to lai zin,šogad jau vienreiz bija:) Ziemeļblāzmu var redzēt skaidrā nakts laikā jebkur, vēlams tālāk no pilsētas mākslīgi izstarotās gaismas. Skatīties vajag! Tīri glīti izskatās, bet lai nobildētu vajadzēs labu tehniku. ··· Ziemeļblāzma: Ziemeļblāzma lasīt visu diskusiju (7 atbildes) –»
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010