Mārtiņdiena vai tomēr Helovīni?

Kādas jūsu domas viedokļi par šīm dienām? Esmu pret helovīniem un citām ārzemju drazām. Jā, jā. Kāds teiks vecmodīga. Bet kā īsta latviete helovīniem saku nē. Mums savi veļu un ķekatnieku rituāli, svētki. Vai ar bērniem svinat un kuru vairāk atzīstat?

puuuka (2018-11-08 22:29)  2 8 ne es, ne mani bērni,ne arī krustbērni nesvin,ne vienus ,ne otrus svētkus.Un ,ja vecāki zinātu,kas ir helovīns un mācētu bērniem to izskaidrot,tad diez vai arī bērni paši gribētu tos svinēt.Helovīns ir nāves svētki..un diez vai kāds svin ,ja viņu mīļos pieveic nāve:(

Tumsa (2018-11-08 22:32)  2 7 Helovīnus ģimenē nesvinam, bet helovīnos atdzimst ideja par ciemos iešanu, un man Ļoti patīk, ka bērni atnāk, klauvē pie durvīm un prasa končas!! Te ir iespēja papļāpāt ar “sīčiem”!, un es redzu, ka lielākajai daļai no šo bērnu končas nav ikdienā uz galda, un cik patiesi viņi priecājas! Tieši šis bērnu Patiesais Prieks mani uzrunā un Apbur!
Un ja ir šādi svētki, kur es bērniem varu dāvāt prieku, tad man tie patīk!
Pārējā neiedziļinos!

Liepa53 (2018-11-08 22:42)    3 Helovīnus nesvinam, bet Mārtiņus arī tikai tā pa pusei. Bet doma ir celt galdā gaili. Līdz Mārtiņiem jāpadara visi dārza darbi un tad jau ziemai vārti vaļā.

neko (2018-11-08 22:48)    4 Pagaidām neesmu svinējis. Kā zināms ķeltu tradīcija nosaka ka tā ir nakts kad var un vajag nodedzināt sava ienaidnieka māju. Izliet ienaidnieka asinis. Nu vismaz mēģināt. Tradīcija ar nosaka ka šinī naktī izlietās asinis neatriebj.

"Helovīns ir nāves svētki..un diez vai kāds svin ,ja viņu mīļos pieveic nāve" - visām tautām ir tradīcija svinēt arī šādas lietas. Galu galā arī nave ir tikai dabīga mūsu dzīves sastāvdaļa.

Ja jautājums par konfektēm un šopingu tad tās vispār nav nekādas tradīcijas - parasts mārketings.

Spoguliitis (2018-11-08 22:48)      Maartinjdiena. Pat ja nesanaak nosvineet. Bet arii konfektes beerniem pietaupu. Pasham buutu bijis prieks tolaik sanjemt.

Spoguliitis (2018-11-08 22:53)      P.S. Nu labi, kjirbjus arii esmu mocijis! Kompaanijas peec :)

nazis (2018-11-08 23:09)    12 Mūsdienās vairs nesanāks ne īsti Mārtiņi, ne īsti Helovīni. Nav vairs tas dzīvesveids, palicis tikai mārketings. Senos laikos un arī ne tik senos Mārtiņos dzīve radikāli izmainījās. Beidzās vieni darbi, sākās citi, beidzās vieni ēdieni un pārgāja uz citiem, beidzās viena dienas kārtība un sākās cita. Tagad tas ir tikai datums kalendārā.

Momo (2018-11-08 23:09)    5 Lielos vilcienos abi svētki ir par vienu un to pašu, mazliet dažādībā izpildījumā un uzslāņojumos. Veļu laiks mums un mazliet koķetērijas ar viņsauli rietumos, ķekatas ar nāvi, salmu veci, lāci, dzērvi, maskas un baisi mošķīši. Saldumus vai izjokosim- ja nedosi pīrādziņus, aplauzīsim ābeļzarus. Tik tā vāvuļošana, ka viss, kas nav senlatviešu, viss ir briesmīgi. Reāli Mārtiņdiena jau arī pielāgota Lutera dzimšanas dienai vai kam tur no kristiešu svinamajām dienām. Un lielākā daļa nemaz nesvin neko.
Pati esmu gājusi gan ķekatās, gan terasi rotājusi ķirbjiem, sataisījusi biedēšanai bērniem, kas nāk konfektes diedelēt. Un patīk uzcept ko veselīgu, bet garšīgu. Šogad bija asiņaini pirksti, pagājušo gadu biskvīts kā zeme ar ēdamiem tārpiņiem no sulas. Forši!

fargo (2018-11-08 23:15)  7 5 ne veļi, ne helovīni. un arī pietiekami daudz kas cits, manuprāt, nav jāsvin. tur nav nekā svinama. ir tradīcijas, kurās ir sliktas. šī ir viena no tām.

Pilskungs (2018-11-08 23:16)  1 3 Helovīna idejai nav nekāda sakara ar konfekšu dāvināšanu.
Un kāpēc konfektes nevar dāvināt Mārtiņdienā ? Skaidrs, ka daži te nekur negrib iedziļināties,
ka tik vienkāršāk ... un nav jāpiepūl kaut 1 smadzeņu rieva.

edding (2018-11-08 23:35)  2 4 Helovīnu atzīstu tikai kā iespēju izrotāt savu pagalmu attiecīgi. Man patīk. Arī priekš bērniem sapērku konfektes. Nav žēl to 5 eiro. Sensenos laikos arī ZS čigānos gāja.
Mārtiņdienā vienmēr cepam zosi. Mūsmājās tā pieņemts. Ja kādam nepatīk, lai sēž pie televizora, vai dzer. Par svētkiem minētās dienas gan neuzskatu. Bet lai ieviestu kādu dažādību ikdienā, kāpēc ne. Vai no tā ceļas kāds ļaunums. Jeb mums tikai sēru dienas jāatzīmē?
It sevišķi tumšajā gadalaikā galīgi neskādē krāsainība.
Tā man šķiet.

Tumsa (2018-11-08 23:40)    5 Kāpēc piepūlēt smadzeņu rievu, ja mēs no katra jaunieviesuma varam izlobīt to patīkamāko. :) jā varam kunkstēt, ka viss slikti, visi apkārt stulbi.
Diemžēl Latvieši ir skumji, nopietni, mazliet depresīvi ne tikai veļu laikā. Savus tuvos mēs atceramies tik un tā, un Tā nav publiska lieta. Mārketings - jā, bet tikai dzīvojot naturālajā saimniecībā nav mārketinga. Un ja es dzīvoju dzīvoklī - kādas saknes?, kurš senais latvietis dzīvoja dzīvokļos? Internets?-senajiem latviešiem arī tā nebija, bet vai tāpēc tas ir kas slikts? Atšķirība ir tikai lietošanas veidā.
Ejot pa ielām, pavērojiet latviešus ikdienā - cik daudzi no tiem ir labā noskaņojumā un smaida, piemēram, braucot no rīta uz darbu sabiedriskajā transportā. Tas nav par šo tēmu, bet man garām aizbrauc autobusi ar “skumīgiem” cilvēkiem . Aicinu saskatīt apkārt labo.
No Kaķīša dzirnavām: Kāpēc vairot sāpes, labāk lai vairojas prieks

Asenizators (2018-11-08 23:53)    1 Jau labu laiku, kaimiņbērni man reketu taisa.

AivarsN (2018-11-08 23:57)  1 3 Kam mums svešu tautu tradīcijas un reliģijas,ja pašiem tik daudz svētku un tradīciju? Vajag tik to visu atjaunot un ir ne mazums,kas to jau sen dara. Katrai no šīm tradīcijām un rituāliem ietver sevī ļoti dziļu jēgu. Tā ir tautas vienotība un spēks. Tā ir smalka dabas likumu un enerģiju pārzināšana un izmantošana. Mūsu tautai tas viss šobrīd nepieciešams vairāk kā jeb kad.

Drole (2018-11-09 05:49)  1   Taa kaa konfektes ir "beernu alkohols", naaves iniciaacijas rituaals ir stabila tradiicija :)


https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/jan/04/sugar-alcohol-child-breakfast-diabetes-liver-d
isease-corporate

Cerinju_Peeteris (2018-11-09 07:47)    2 kaads RU dzejniex reiz teicis — nau tāda iemesla, lai neiedzertu :D

Svece (2018-11-09 08:12)  1 2 Helovīni sakrīt ar veļu laiku - tas ir laiks kad škirtne starp dzīvo pasauli un mirušo paliek visplānākāa un mirušo gari var mūs apmeklēt. Latviešu savus senču garus sagaidīja ar cieņu un mīlestibu uzklājot viniem klusā mielastu un mēginot ar viniem komunicēt. Helovīni otrādi- baida prom atnācējus ar troksni un ļembestu.

erixx (2018-11-09 08:41)  6 3 Kundze, vai īstenai latvietei, visupirms, nevajadzētu iemācīties pareizi rakstīt dzimtajā valodā? Un atļaujiet painteresēties - vai tiešām Mārtiņdienā, kad esat apdarījusi visus āra darbus savā lauku sētā, jūsu vīrs aparis laukus, vai tiešām jūs kaujat gaili??? Tas taču ir tik nežēlīgi. Kādus vēl rituālus veicat? Kur barojat veļus? Cik tālas kaimiņu sētas apstaigājat, ejot ķekatās?

Vaukskis (2018-11-09 10:42)      Arī es iestājos pret Visu svēto dienas svinēšanu Latvijā, tomēr pret jaunievedumiem izturos selektīvi. Man patīk atzīmēt Sv. Valentīna dienu kā vienīgos mīlestībai, tostarp slepenai, veltītos svētkus un iestājos par to plašāku svinēšanu pie mums, lai nomāktu it īpaši Starptautiskās sieviešu dienas ietekmi. Kas attiecas uz Helovīniem, tie man mentāli ir tik sveši- daudz ērtāk jūtos klusībā pieminot nebūtībā aizgājušos veļu laikā un dabiski noslēdzot posmu ar Mārtiņa dienu. Man gan Mārtiņdiena sakrīt ar tēva dzimšanas dienu, tādēļ tiek svinēti otrie no šiem pieminētajiem svētkiem. Pagaidām man ir rezervēta attieksme pret Tēva dienas parādīšanos, jo, ja attiecības nav spīdošas, jūtos neveikli īsti nezinot, kā šo jaunievedumu personīgi pienācīgi atzīmēt. Itkā varētu piedalītes tajā gājienā, bet tur taču piedalās vairāk vai mazāk pajauni tēvi ar mazgadīgajiem, nevis pensionāri kopā ar, piemēram, "-/+" 40 gadus veciem.. ! Liekas, ka Tēvu diena tendēta uz atzīmēšanu nevis pieugušo, bet viņu un mazgadīgo starpā. Ar bērniem kopā nesvinu izņemot, ja nu vienīgi kādreiz sanāk ar kādiem svešiem.. .

Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Twitter Draugiem Facebook uz e-pastu
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu